KOD DÜNYAM
kod dünyam

Her Küçük Projenin Kalbinde Doğmayı Bekleyen Büyük Bir Proje Vardır.. (KodDünyam)

29 Ocak 2017 Pazar

0 JAVA ve GUI nedir? (JAVA)

                                              GUI Nedir ? 

GUI (Graphical User Interface) , grafiksel kullanıcı arayüzü , program ile kullanıcı arasında görsel, sezgisel, kullanıcı dostu (user friendly) ,kolay ve pratik bir ilişki kuran , kullanıcıyı bilgisayar hakkında teknik bilgi sahibi olma zorunluluğundan kurtaran, bilgi giriş/çıkışının sağlandığı arayüze denir.Her işletim sistemi kullanıcısına en iyisini sunabilmek için hem görsel açıdan zevk sahibi, hem de kullanıcı dostu bir arayüz sunmak ister.Bir programcının , ürettiği programın iyi bir arayüze sahip olabilmesi için GUI programlamaya hakim olması gerekmektedir.Programı yazdığınız dil işletim sisteminin çekirdeğinde saklı GUI sınıflarını-API'leri kullanabilir veya daha profesyonel çalışarak kendi çizim prosedürlerinizi kullanabilir, kendi arayüz sisteminizi oluşturabilirsiniz.


Kısacası, Bilgisayarlarda işletilen komutlar ve bunların çıktıları yerine simgeler, pencereler, düğmeler ve panellerin tümünü ifade etmek için kullanılan genel addır.


ÖRNEK: 
JAVA, GUI, SWİNG, AWT

Bir programlama dili olan Java, GUI için AWT (Abstract Window Toolkit) ve SWING kütüphanelerini kullanır. Java'da arayüz ihtiyacı için oluşturulmuş ilk kütüphane AWT 'dir. Fakat AWT'nin bazı yetersizliklerinden dolayı yeni bir bileşen setine ihtiyaç duyulmuştur. Ortaya çıkan bu yeni bileşen seti SWING 'tir. AWT'nin geliştirilmesinin durdurulmasının ana sebebi Java 'nın temel politikası olan "Bir kere yaz , her yerde çalıştır" mantığına uygun olmaması idi. Java dilinde yazılan uygulamalar derlenmeden önce bir interpreter ile .class uzantılı dosyalara çevrilir.Bu dosya bir arakoddur ve her sistemde aynı sonucu üretecek biçimde çalışması amaçlanmıştır. Yani aynı kodu Windows işletim sisteminde de Linux işletim sisteminde de çalıştırabilirsiniz.Fakat AWT ile yazılan programlar farklı sistemlerde tutarsız sonuçlara sebep oluyor hatta bazı durumlarda çalışma hatalarına kadar uzanıyordu. Swing kütüphanesi hem taşınabilir uygulamalar yazmak için hemde GUI 'de gerekli tüm araçları sağlaması için gerekli tüm bileşenlere sahip devasa boyutta bir pakettir. 

Aslında Swing kütüphanesi sıfırdan oluşturulmuş değildir. AWT üzerine kurulmuş bir kütüphanedir ve awt'ye ait bir çok sınıfı halen kullanmaktadır. AWT'nin eksik yönlerini kapatır ve artılarını da kendine katar.Örneğin olay yakalama mekanizması için java'da halen awt.event paketleri kullanılır. Java 'nın 1.2 versiyonuyla birlikte kullanılmaya başlanana wing'te her widget, platforma bağımlı olarak değil , swing'e bağlı olarak çalışır. 
AWT işletim sistemine ait API leri kullanmasına karşın swing tamamen java tarafından render edilen arayüzü kullanır. Bu nedenle her sistemde aynı sonucu görebilirsiniz. Tabiki bu durum uygulamanın nasıl görüneceğine karar veremeyeceğiniz manasına gelmiyor.
KOLAY GELSİN.

  •  Facebook
  •  Twitter
  •  Google+
  •  Stumble
  •  Digg

0 yorum:

Yorum Gönder

Freelance Programcı (Yazılımcı)

Serhat Şos

Profesyonel bir yaklaşım ve uygun fiyatlarla hizmet vermekteyim. Projelerinizi geliştiriyorum. Web App - Mobil App

TEKLİF VER

Popüler Yayınlar

Blogger tarafından desteklenmektedir.

TEKNOLOJİ HABERLERİ

Etiketler

Dikkat! Sitemiz Tüm Hızıyla Yenilenmektedir.

Yararlı Bilgilerden Sizde Yararlanın.
Takipte Kalın...

Yorum ve Görüşleriniz Bizim için Değerlidir.